106 Psikoyorum.TV

Prof.Dr. M. Kürşat YELKEN

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Prof. Dr. M. Kürşat Yelken 1976 yılında Kars’ ta doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2005 yılında Prof. Dr. Mehmet Külekçi danışmanlığında hazırladığı “Farklı Müzik Türlerinde Eğitim Gören Öğrencilerin Seslerinin Akustik Analiz ile Karşılaştırılması” teziyle KBB uzmanı unvanı almıştır.

Dr. Yelken 2006-2011 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 2014 yılından itibaren de Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmüştür. 2008-2009 yılları arasında TÜBİTAK bursuyla Harvard Tıp Fakültesi, MEEI Larengoloji Bölümünde ses hastalıkları üzerine eğitim gören Yelken, 2011 yılında doçentlik ve 2016 yılında profesörlük unvanı almıştır. Yelken, Harvard Tıp Fakültesinde Larengoloji üzerine çeşitli projelerde araştırmacı olarak yer almış ve bu projelerden birinde araştırma fonu tarafından ödüle layık görülmüştür.

Prof. Dr. M. Kürşat Yelken, ses hastalıkları konusundaki çalışmaları ve araştırmalarıyla tanınmaktadır. Üsküdar Musiki Cemiyetinde müzik eğitimi almıştır, özellikle ses sanatçılarına yönelik, seslerin akustik analizi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yelken, Ses, Konuşma ve Yutma Bozukluları Derneği başkanlığını yapmaktadır, Türk Larengoloji Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği ve Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfına üyeliği bulunmaktadır.